1993/3 senesinde Herner Str. 74, 45659 Recklinghausen´de aşağıda zikredilen kişiler toplanarak bir cemiyet kurmuşlardır. Cemiyetimizin isminin ISLAM KÜLTÜR BİRLİĞİ, ISLAMISCHE KULTURUNION e.V. olarak belirlemişlerdir:

Başkan: Şaban Nazlı, Başkan y. Halit Şahin, Ramazan Ateş, Fikret Yildirim, Turan Kiliç, Hüseyin Saracli, Ibrahim Yanaz
Hızlı bir çalişma ile cemiyet üye kaydına başlamış ve ilk ayda 70 üye’ye ulaşmıştır. Aynı zamanda Gençlik Kollarını ve Kadın Kollarını kurarak faaliyetine başlamış, talebe okutmak için imam görevlendirerek üyelerimizin hizmetine sunulmuştur. 1993 sonbaharinda şu anki bulunmuş olduğumuz binayi tesbit edip pazarlıklar yapılarak satın alınmıştır. Tapu, müsaade işlemleri 9 ay sürmüş ve 1994 yılının yaz aylarında tadilata başlamış olup .  31 Ocak 1995  Allah´ın izniyle ilk teravih namazı kılınmıştır. Yeni binaya geçtiğimizde 89 üye kapasitesine ulaşılmış, cemiyetimizin sosyal, kültürel faaliyetleri cemaatimizden kabul görmüştür.

12 sene içerisinde çok önemli faaliyetlere imzasını atan cemiyetimiz, cevre cemiyetlerle de çok önemli dialoglar kurmuş ve hala devam etmektedir.

Cemiyetimizin her zaman herkese kapıları sonuna kadar açıktır ve açık olmaya’da devam edecektir. Cemiyetimiz hiç bir zaman dil, ırk, din ayırmadan her kesimle çok iyi ilişkiler kurmaktadır, bu dialogları sürdürmeyede hazırdır.

Her sene Ekim ayında yapilan Acık Kapı günleriyle bir gün içerisinde 650 Alman ziyaretcilerine ev sahipliği yaptığı günler olmuştur. Her sene geleneksel hale getirdigimiz bazı faaliyetler aşağıda zikredilecektir. Cemiyetimizin 2006 senesinde 220 üyeye ulaşmış , Kadınların üye sayisi 50, Genclerin üye sayisi ise 34 e ulaşmıştır.

Ekim 2006 tarihinde cemiyetimizin Idare Heyeti, Kadın Kolları ve Gençlik Kollarıyla yapılan toplantıda istişare neticesinde cemiyetimizin sosyal etkinliklerini içine alan bir cami yapılmasına karar verilmiş bu karar üzerine bütün üyelerimizle Kasım ve Mart aylarında toplantılar yapmış, bütün cemaatimizin görüş ve fikirlerini alarak bir plan üzerine fikir birliğine varılarak 2007 senesinde müsade için Belediye ye palanlar verilerek Müsadesi alınmıştır. 2008 senesinde Camimizin temelini recklinghausen belediye başkanının ve Türkiye Cumhuriyeti Münster konsoloslugu din ateşkes’inin katılımlarıyla temeli atılmıştır. 6 sene süren inşaat çalışması  2014 senesinde tamamlanmış ve Mayıs 2014 de açılışı yapılmıştır.

Yapılan cami külliyesinden sonra; Artan talep nedeniyle talabe sınıflarının yetmediğı görülmüştür.  2016 senesinde geniş çaplı bir toplantı ile 1995 senesinde Almış olduğumuz eski binayı yıkarak yerine bir eğitim merkezi yapılması kararlaştırılmıştır.

Plan proğram hazırlandıktan sonra 18.01.2020 tarihinde Recklinghausen Belediye Başkanı, teşkilatımızın yetkilileri, üyelerimiz ve çevre cemiyetlerimizin cemaatlerinin katılımıyla temeli atılmıştır.

Hızlı bir çalışma ile 2021 yılında kaba inşaatı bitirilerek inşaatımız bu hale getirilmiştir. Hedefimiz Eğitim Merkezimizi Ekim 2021 de inşallah 2021/2022 Eğitim Yılında faaliyete geçirmektir.